Beskrivelse
Philips CorePro LED-lysstofrør er en hurtig og nem måde at erstatte T8-lysstofrør eller andre LED-lysstofrør med en hurtig tilbagebetalingstid. Cores udvalg af LED-lysstofrør har ikke kun en lav investeringsomkostning, men LED-energieffektivitet giver også øjeblikkelige besparelser, som du kan regne med i lysstofrørets lange og pålidelige levetid. Desuden vil du aldrig bemærke forskellen, fordi de har det samme lampestørrelse og lysfordeling som fluorescerende muligheder. lampestørrelse og lysfordeling som fluorescerende muligheder.
Der er to måder at installere disse LED-lysstofrør på: omledning af eksisterende lysstofrør, så CorePro LED-lysstofrørene virker direkte på lysnettet, eller udskift blot lysstofrøret med en LED-lysrør, der kan bruges sammen med dine elektromagnetiske aktuatorer.
Advarsel og sikkerhed
• BEMÆRK: Den overordnede energieffektivitet og lysfordeling i installationer med disse lyskilder vil variere afhængigt af designet.
• Installation skal udføres i henhold til installationsdiagrammerne, der følger med lyskilden eller er tilgængelige online. Installation skal udføres af en autoriseret fagmand
Teknisk Data
| Fatning | G13 |
| Nominel levetid | 50.000 timer |
| Driftscyklus | 200.000 |
| Lysteknologi | LED |
| Reference for lysfluxmåling | Kugle |
| Farvekode | 840 [CCT på 4000K] |
| Diffusionsvinkel (nom) | 240° |
| Lysstrøm | 900 lm |
| Lyseffekt (nominel værdi) (nom) | 100 lm/W |
| Farvebetegnelse | Cool white (CW) |
| Korreleret farvetemperatur (nom) | 4000 K |
| Farveægthed | <6 |
| Farvegengivelsesindeks | 80 |
| LLMF ved slutningen af den nominelle levetid (nom) | 70 % |
| Flimmerværdi (PstLM) | 1 |
| Stroboskopisk effekt | 0,4 |
| Fotobiologisk sikkerhed i henhold til EN 62471 | RG0 |