Beskrivelse
4-ports uadministreret Layer 2-switch med Gigabit Ethernet-porte og PoE-understøttelse (Power over Ethernet). Den er designet til brug i industrielle og kommercielle miljøer og kan monteres på en DIN-skinne.
Switchen har tre PoE AF-porte, som kan give op til 15,4W strøm til hver tilsluttet enhed. Dette er nok strøm til at drive de fleste PoE-drevne enheder, såsom IP-kameraer, trådløse adgangspunkter og VoIP-telefoner.
Switchen har også en PD-input port, som gør det muligt for switchen at få strøm fra en anden PoE-enhed. Dette er nyttigt i situationer, hvor kontakten er installeret et sted, hvor der ikke er vekselstrøm tilgængelig.
Switchen er ikke-administreret, hvilket betyder, at den ikke har nogen konfigurationsmuligheder. Dette gør det meget nemt at bruge og vedligeholde.
Her er nogle af nøglefunktionerne i ALLNET Switch:
4 Gigabit Ethernet-porte
3 PoE AF-porte (maks. 15,4W)
PD-indgangsport (op til 30W)
Uadministreret
Monteres på DIN-skinne
Switchen er ideel til brug i en række forskellige applikationer, herunder:
- Industriel automation
- Sikkerhedssystemer
- Bygningsautomatisering
- Transport
- Detailhandel
- Sundhedspleje
- Uddannelse
Det er også et godt valg til små virksomheder og hjemmekontorer, der har brug for en pålidelig og overkommelig PoE-switch.
Teknisk Data
| Model | ALL-SGI8004P |
| Produktnavn | ALLNET 4 Port PoE Extender |
| Netværkstransmissionsmedium 10Base-T | Cat5e eller over UTP (≤100m) |
| 100Base-TX | Cat,5e eller over UTP (≤100m) |
| 1000Base-TX | Cat,5e eller over UTP (≤100m) |
| Ethernet | 3*10/100Mbps PoE-port+1*10/100/1000Mbps Ethernet-port |
| Transmissionsafstand | Op til 1000 ft (300 m) pr. forlænger, understøtter 3 niveauer kaskade |
| Netværksprotokol IEEE802.3 | IEEE802.3u, IEEE802.3x |
| PoE-protokoll | IEEE802.3af (15,4W), IEEE802.3at (30W) |
| Backplane båndbredde | 1 Gbps |
| POE-pin | 1/2 (-), 3/6 (+), 4/5 (+), 7/8 (-) |
| Videresendelseshastighed | 0,74Mpps |
| Driftstemperatur | -10~55°C |
| PoE-effekt | Input Max 30W, Output Max 24W, Gennemsnit 8W pr. port |
| PoE-spænding | 44-57 Vdc |
| Produktstørrelse | 82*52*23mm |
| Produktvægt | 55g |
| MAC | 1K |
| Certificering | CE |
| EAN | 4038816215680 |