Beskrivelse
Denne nye generation af PAR-lamper har et robust design og producerer et varmt hvidt lys. Dette gør dem perfekte til generel belysning og spotbelysning i hotel- og restaurationsbranchen. Det er en dæmpbar løsning. De er særligt velegnede til offentlige rum som foyerer, gange og trappeopgange, hvor belysningen altid er tændt. Produktet er mere energibesparende end standard LED-spotlights.
Teknisk Data
| Fatning | E27 |
| Nominel levetid | 25.000 timer |
| Driftscyklus | 50.000 |
| Lysteknologi | LED |
| Reference for lysfluxmåling | Smal kegle |
| Farvekode | 930 [CCT på 3000K] |
| Strålevinkel (nom) | 25° |
| Lysstrøm | 515 lm |
| Lysstyrke (nom) | 1.600 cd |
| Farvebetegnelse | Hvid (WH) |
| Korreleret farvetemperatur (Nom) | 3000 K |
| Lysudbytte (nominel værdi) (nom) | 85 lm/W |
| Farveægthed | <6 |
| Farvegengivelsesindeks | 90 |
| LLMF ved slutningen af den nominelle levetid (nom) | 70 % |
| Lysstrøm i 90° kegle (nominel værdi) | 515 lm |
| Fotobiologisk sikkerhed i henhold til EN 62471 | RG1 |
| Linjefrekvens | 50 til 60 Hz |
| Indgangsfrekvens | 50–60 Hz |
| Strømforbrug | 6 W |
| Lampestrøm (nom) | 40 mA |
| Tilsvarende effekt | 50 W |
| Tændtid (nom) | 0,5 s |
| Opvarmningstid til 60 % lys | 0,5 s |
| Effektfaktor (brøk) | 0,7 |
| Spænding (nom) | 220-240 V |
| T-Case max. (nom) | 80 °C |
| Dæmpbar | Kun med specielle lysdæmpere |
| Lyskildefinish | Klar |
| Lampeform | PAR20 |
| Egenvægt (styk) | 0,080 kg |
| Energieffektivitetsklasse | F |
| Velegnet til accentbelysning | Ja |
| Energiforbrug kWh/1.000 timer | 6 kWh |
| EPREL registreringsnummer | 1121752 |
| CE-mærkning | Ja |
| EU RoHS-kompatibel | Ja |
| EyeComfort | Ja |
| Flimmerværdi (PstLM) | 1 |
| Stroboskopisk effekt | 0,4 |
| Bestil produktnavn | MAS LEDspot VLE D 6-50W 930 PAR20 25D |
| Fuldt produktnavn | MAS LEDspot VLE D 6-50W 930 PAR20 25D |
| Fuld EOC | 871951444306800 |
| Lokal kodebeskrivelse | 8298279 |
| Bestillingsnummer | 929003485802 |
| Materialenummer (12NC) | 929003485802 |
| Lokal kode | 8298279 |
| Tællere - antal pr. pakke | 1 |
| EAN/UPC - Produkt/etui | 8719514443068 |
| Tæller - antal pakker pr. karton | 6 |
| EAN/UPC - Etui | 8719514443075 |