Beskrivelse
Beskyt miljøet med LED plantebelysning! LED-teknologi har mange fordele i forhold til traditionelle lys. Op til 80 % mindre energiforbrug end traditionel HPS-lampe på 300W.
Plantelampen har et komplet lysspektrum! Udover det røde og blå lys, planter skal vokse og blomstre, er der også hvidt, infrarødt og ultraviolet lys. Derfor simulerer denne lampe sollys så præcist som muligt.
Robust lampe med god varmeafledning takket være det effektive aluminiumshus.
Stor køleplade, så der ikke er behov for blæser for at køle lampen ned.
Teknisk Data
| Indgangseffekt | 60W+/-3 % |
| HPS-ækvivalent | 300W |
| Lampens lysstrøm (lm) | 11865 |
| Dækareal | 0,5-7,5 kvadratmeter |
| PPFD | 513,55 μmol(m2s)@30cm |
| PPF 191,741 μmol/(m.s) | |
|---|---|
| PPE | 3,1 μmol/J |
| IP-klassificering | IP44 |
| Led Antal | 300 lysdioder |
| Spektrum | 24 blå (400nm-480nm); 48 Rød (600 nm-680 nm); IR (700 nm-900 nm); 228 Varm hvid |
| Chip | High SMD Epistar |
| Indgangsspænding | AC85-275V |
| Arbejdstemperatur | -20°C - 45°C |
| Arbejdsfugtighed | 45%-90% |
| Frekvens | 50Hz-60Hz |
| Mål | 225*145mm |
| Vægt | 1600g |
| Synsvinkel | 160° |
| Levetid | 50.000 timer |
| Sokkeltype | E27 |
| Anvendelser | Udbredt til grøntsager, blomster, hydroponics, drivhus og plantefabrik |
| EAN | 7350143030871 |
Dokument