Beskrivelse
Beskyt miljøet med LED plantebelysning! LED-teknologi har mange fordele i forhold til traditionelle lys. Op til 80 % mindre energiforbrug end traditionel HPS-lampe på 100W.
Plantelampen har et komplet lysspektrum! Udover det røde og blå lys, planter skal vokse og blomstre, er der også hvidt, infrarødt og ultraviolet lys. Derfor simulerer denne lampe sollys så præcist som muligt.
Robust lampe med god varmeafledning takket være det effektive aluminiumshus.
Stor køleplade, så der ikke er behov for blæser for at køle lampen ned.
Teknisk Data
| Indgangseffekt | 20W+/-5 % |
| HPS-ækvivalent | 100W |
| PPFD | 143.98 μmol(m2s)@30cm |
| PPE | 2.2 μmol/J |
| Led Antal | 150 lysdioder |
| Spektrum | Blå (400nm-480nm); Rød (600 nm-680 nm); IR (700 nm-900 nm); Hvid (5000-6500K) (Bemærk |
| Chip | High SMD Epistar |
| Indgangsspænding | AC85-275V |
| Arbejdsfugtighed | 45%-90% |
| Frekvens | 50Hz-60Hz |
| Mål | 12,5 x 12,2 cm / 4,9 x 4,8 tommer |
| Vægt | 0,42 kg / 0,92 lbs |
| Synsvinkel | 160° |
| Levetid | 50.000 timer |
| Sokkeltype | E27 |
| Anvendelser | Udbredt til grøntsager, blomster, hydroponics, drivhus og plantefabrik |
Dokument