Beskrivelse
Funktioner:
- Konstant spændingsdesign
- Europæisk AC-indgangsområde
- Beskyttelser: Overbelastning / Overspænding / Kortslutning
- Køling ved fri luftkonvektion
- Isolationsklasse II
- Velegnet til at arbejde med AC triac lysdæmpere
- CB-certifikat
Velegnet til dæmpning af LED-strips
Teknisk Data
| Nominel spænding | 12V |
| Nominel strøm | 2,08A |
| Strømområde | 0 ÷ 2,08A |
| Nominel effekt | 25W |
| Dæmpningsområde | 1 - 100 % |
| Linjeregulering | ± 3 % |
| Belastningsregulering | ± 3 % |
| Tolerance | ± 3 % |
| Ripple & Noise (maks.) | 900mVP-P |
| Opsætning | 500ms / 230VAC ved fuld belastning |
| Spændingsområde | 220 ÷ 240VAC |
| Frekvensområde | 47 ÷ 63Hz |
| Effektivitet (typ.) | 84 % |
| AC Strøm (typ.) | 0,16A / 230VAC |
| Startstrøm (typ.) | 5A / 230VAC; 500 μ |
| Dæmpningsområde | 1 – 100 % af nominel udgangsstrøm |
| Egnede lysdæmpere | Triac lysdæmpere (for- eller bagkant) kompatible med kapacitiv eller induktiv belastning |
| Overbelastningsbeskyttelsesområde | 120-160 % nominel effekttype, konstant strøm, automatisk gendannelse. |
| Kortslutningsbeskyttelse | type, sluk, automatisk gendannelse. |
| Overspændingstype | hikketilstand, automatisk gendannelse. |
| Arbejdstemperatur | -20°C ÷ 50°C, ta |
| Arbejdsfugtighed | 20 ÷ 90% RH ikke-kondenserende |
| Opbevaringstemperatur og luftfugtighed | -20°C ÷ 70°C, 10 ÷ 95% RH ikke-kondenserende |
| Sikkerhedsstandarder | Overholdelse af EN 61347-1, EN 61347-2-13, EN 60598-1 |
| Tåler spænding | IN/OUT |
| Isolationsmodstand | IN/OUT |
| EMC-emission | Overholdelse af EN 55015, EN 62493 |
| EMC-immunitet | Overholdelse af EN 61547 |
| Harmonisk strøm | Overholdelse af EN 61000-3-3; EN 61000-3-2 |
| Levetid (typ.) | 30 000 timer |
| Dimensioner | 122 x 52 x 30 mm (L x B x H) |
| Vægt og pakning | 110g; 100 stk./ctn |
| Ctn vægt og dimensioner | 11kg; 29 x 24,5 x 36 cm |
Dokument